Elektrobicykel alebo bicykel?

17.06.2020

Premýšľate nad tým, že si na túto sezónu zadovážite nový bicykel, no neviete sa rozhodnúť, či siahnuť po klasickom bicykli alebo vyskúšať elektro-bicykel? Každý typ má svoje plusy a mínusy. V tomto krátkom článku vám priblížime základné faktory, na ktoré by ste mali myslieť pri vašom výbere. 

V súčasnosti už väčšina popredných výrobcov bicyklov má v portfóliu aj široký výber elektrobicyklov. Rôzne farebné kombinácie, celo-odpružené, cestné, dámske eletrobicykle, pre každého sa nájde vhodná alternatíva. Našou prioritou je čo najviac vyhovieť vaším požiadavkám, preto Vám pri výbere konkrétneho modelu objasníme všetky skutočnosti a preberieme s vami vaše očakávania, aby vám bycikel sedel na mieru. Samozrejmosťou je následné nastavenie bicykla a prispôsobenie vaším potrebám (výmena sedla, výbava bicykla, prípadná výmena komponentov podľa typu terénu, ktorý jazdíte). 


PLUSY ELEKTROBICYKLA

  • Menšia záťaž kolien a kĺbov ako na tradičnom bicykli
  • Ľahšie prekonávanie kopcov a protivetra
  • Nepotrebujete vodičský preukaz a môžete sa bez námahy presúvať kam potrebujete
  • Lacnejší a ekologickejší ako auto, žiadna zákonná poistka, žiadne pohonné hmoty
  • Vyhnutie sa dopravnej zápche


Mínusy elektro-bicykla

  • Väčšia váha oproti klasickému bicyklu
  • Mierne vyššia cena ako u väčšiny tradičných bicyklov strednej kategórie 
  • Údržba môže byť zložitejšia
  • Pravidelné nabíjanie  


Spôsob využitia a jazdy

Ste profesionálny jazdec? V tom prípade vás možno ani neláka jazdiť na e-biku, pretože nepotrebujete asistenčný elektromotor, veríte tradičnému zážitku a poctivému tréningu. Môže sa však stať, že máte problémy s kĺbmi alebo vaša kondícia už nie je taká ako v mladosti. Vtedy vám elektrický bicykel určite výrazne spríjemní chvíle v teréne. Všetky elektrobicykle majú možnosť nastavenia výkonu, takže je len na Vás ako vám motor bude pomáhať, či bude zapnutý len pri  stúpaní alebo budete jazdiť na maximálnom výkone celú trasu. Niekomu môže vyhovovať jazda s vypnutým motorom a využije ho až keď na konci tréningu nevládze. 

Servis a starostlivosť

Údržba elektrobicykla sa v podstate zhoduje s údržbou klasického bicykla, naviac je len údržba elektrických zariadení teda motoru, batérie a ovládacích prvkov spolu s riadiacou jednotkou. Snahou konštruktérov je robiť tieto zariadenia čo najviac bez údržbové, avšak pravidelná kontrola ich stavu a správne zaobchádzanie významne vplýva na ich dlhodobú a spoľahlivú službu.

Z tohto dôvodu doporučujeme aspoň raz do roka nechať bicykel prezrieť v našom špecializovanom servise.

 Ak jazdíte v prašnom, mokrom teréne a e-bike je po jazde znečistený je na mieste ho po každej jazde vyčistiť, aby sa nepoškodili elektronické súčasti.