Nebezpečné kliešte číhajú aj na lesných cyklotrasách. Viete, ako sa chrániť?

06.08.2020

Ako sa chrániť?

Do prírody noste svetlejší odev s dlhými rukávmi, dlhé nohavice, vhodnú obuv, na nekryté miesta tela si nastriekajte repelent alebo použite iný ochranný prostriedok napríklad náramok proti kliešťom .

Po návrate z výletu si prezrite dôkladne telo, najmä hlavu, krk, podpazušie, pupok, slabiny a nohy. Kliešte sa zvyknú dostať aj do vlasatej časti hlavy a za uši. Ak si nájdete prisatého kliešťa, ihneď ho odstráňte. Prezrite si a poriadne vytraste šaty, osprchujte sa.

Áno, aj na bicykli, keď jazdíte po lesných cestičkách sa treba dostatočne chrániť. 

Kliešťom sa v našich zemepisných šírkach darí, v posledných rokoch sa začali presúvať do nových lokalít - horských oblastí. Prebúdzajú sa v marci, naplno začnú útočiť v apríli a obete si hľadajú až do októbra.

 Pre človeka sú nebezpečné tým, že infikované prenášajú nepríjemné ochorenia, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Celkovo je vo svete známych šesťstopäťdesiat druhov kliešťov, u nás dominuje Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus). Na prvom páre končatín má zmyslové detektory, ktoré mu pomáhajú vytypovať si svoje obete. Detektormi zachytáva vyššiu koncentráciu oxidu uhličitého - vydychuje ho človek i zvieratá, a dokáže zároveň vnímať aj teplo.